KURUMSAL HABERLER

Avrupa Konutları Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesine Sponsor Oldu

Şubat 2013

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği tarafından düzenlenen Uluslararasi Yeşil Binalar Zirvesi’ne Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, TOKİ başkanı Ahmet Haluk Karabel ve konut sektörünün önde gelen isimleri katıldı. Geleceğin şehirlerinin konuşulduğu zirveye Avrupa Konutları da sponsor oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Dünyada Türkiye’nin yükselen itibarına rağmen şehirleşmenin kötü olduğunu vurguladı. Bayraktar, "Ülkemizdeki mevcut konut stokunun büyük bir kısmı, dayanıksız ve sağlıksızdır. Enerji verimli olmayan, yalıtımsız, kaynak israfı doğuran yapılardan oluşmaktadır. Kentlerimizin altyapısı eski ve yetersiz niteliktedir. Yaklaşık 14 milyon konutun elden geçmesi, bunların 6,5 milyonunun yıkılıp yeniden yapılması gerekmektedir." diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, Türkiye’nin gelişimine paralel bir şehircilik anlayışı ile marka kentler oluşturacaklarını belirten Bayraktar, "Kentsel dönüşümü çevre esaslı yürüteceğiz. Yeni binalarda; rüzgâr ve güneş enerjisiyle yağmur suyundan istifade edeceğiz. Bunları dönüşüm çalışmalarında büyük ölçüde şart koşacağız. Yenilenmesi planlanan konutların bir bölümünü bile, yeşil bina olarak tasarlarsak; 2023`e kadar ülke ekonomisinde, büyük bir enerji ve su tasarrufu sağlamamız mümkün olacaktır" dedi.  • Avrupa Konutları Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesine Sponsor Oldu
  • Avrupa Konutları Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesine Sponsor Oldu